مهاجرت به گرجستان

از سیر تا پیاز

کشور های زیادی مقصد ایرانیان علاقه مند به مهاجرت اند. کشور هایی مثل روسیه، ترکیه، امارات و کشور های اروپایی، اما در نهایت و با جمع بندی آمار، مشاهده میکنیم که مهاجرت به گرجستان در بین ایرانیان، بیشترین درخواست مخاطب را دارد. چه چیزی باعث میشود تا ایرانیان این کشور را به عنوان یک کشور محبوب مهاجرتی انتخاب کنند؟ چه مزایا و معایبی در مهاجرت به گرجستان وجود دارد؟

در این مقاله قصد داریم به توجیه آمار بالای مهاجرت به کشور گرجستان بپردازیم و دلایل منطقی افزایش جمعیت مهاجرت کننده به آن را بررسی کنیم. علاوه بر این با مزایا و معایب کوچ به این کشور نیز آشنا میشویم.

چرا مهاجرت به گرجستان؟

البته نمیتوان تمام توجیه های مهاجرت به گرجستان را صرفا در قالب مزیت های آن گنجاند. بلکه بسیاری از آمار مهاجرت به این کشور به دلیل نبود شرایط بهتر و شاید باید بگوییم به اجبار صورت گرفته است. به طور مثال خانواده ای که تا سال پیش در حال پس انداز برای مهاجرت به کشوری اروپایی مانند آلمان بود، با افزایش ناگهانی قیمت دلار با کاهش شدید ارزش دارایی روبرو شد.

تا قبل از این با پول پس انداز شده میتوانستند ملکی در کشور آلمان بخرند و مابقی آن را صرف راه اندازی یک کسب و کار کنند اما در حال حاضر با این پول اندک، بهترین تصمیم ممکن، مهاجرت به گرجستان است. البته این به آن معنا نیست که در این کشور مزایای اقامتی برای آنها وجود نداشته باشد. در ادامه به معرفی مزیت ها و معایب مهاجرت به کشور گرجستان میپردازیم . اطلاعاتی را به شما ارائه میکنیم.

مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان

اولین مزیت و البته توجیه مناسب برای مهاجرت به این کشور، هزینه های پایین زندگی در آن است که به ایرانیان این اجازه را میدهد تا حتی با سرمایه های اندکی که صرفا با آن میتوان در کشور های اروپایی به چند روز گردش پرداخت، در این کشور به راه اندازی کسب و کار و دریافت اقامت مشغول شوند.

مورد دیگر، دریافتاقامت از گرجستانو سپس اخذ پاسپورت گرجی است. اگر بتوانید در این کشور اقامت خود را قطعی و سپس شهروندی آن را دریافت کنید، میتوانید از مزایای پاسپورت گرجستان برای سفر و مهاجرت به دیگر کشور ها، مخصوصا کشور های اروپایی استفاده کنید.

توجیه موجود دیگر، احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا است. بسیاری از ایرانیانی که به گرجستان مهاجرت کرده اند، نه با هدف اقامت و زندگی بلکه با هدف سرمایه گذاری در گرجستانبه این کشور مراجعه کرده اند. آنها به خوبی میدانند در صورتی که گرجستان به یکی از اعضای اتحادیه اروپا تبدیل شود، تا چه حد قیمت املاک و مستغلات آن افزایش پیدا میکند. علاوه بر افزایش قیمت ملک و رونق اقتصادی، در صورتی که این کشور به اتحادیه اروپا بپیوندد، ویزای شهروندان آن، به ویزای شینگن ارتقاء پیدا میکند. این یعنی سفر به 26 کشور اروپایی با کمترین دردسر.

بسیاری از ایرانیانی که تا قبل از این قصد داشتند با سرمایه خود کسب و کاری را در کشور راه اندازی کنند، پس از افزایش بی رویه قیمت ها، از ترس نابود شدن سرمایه شان تصمیم گرفتند کشور گرجستان را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند و برای انجام این فعالیت به آن مهاجرت کردند. دلیل این تصمیم نیز بسیار روشن است. کشور گرجستان در بین بیش از 150 کشور جهان، رتبه 9 سهولت راه اندازی کسب و کار را به خود اختصاص داده است که این موضوع باعث جذب حداکثری سرمایه ها شده.

اگر نگاهی به اخبار دو سال اخیر در جهان داشته باشیم، مشاهده میکنیم که کشور های مختلفی مورد حملات تروریستی قرار گرفتند اما یکی از معدود کشور هایی که همچنان امنیت خود را حتی در این وضعیت نابسامان حفظ کرد، کشور گرجستان بود. امنیت بالا از دیگر دلایل تشویق ایرانیان برای مهاجرت به گرجستان است. در کنار امنیت بالا، نزدیک بودن این کشور به ایران و همینطور عبور و مرور آسان ایرانیان به آن از دیگر مزایا است. سفر به گرجستان برای ایرانیان نیاز به اخذ ویزا ندارد و تنها با پاسپورت میتوان به این کشور سفر کرد.

در نهایت نیز میتوان به عنوان آخرین مزایای مهاجرت به گرجستان، به امکانات تفریحی بالا و طبیعت بسیار زیبا و خیره آن کننده اشاره کرد. پوشش گیاهی این کشور بسیار زیبا و البته دست نخورده است. همینطور امکانات تفریحی ساخته شده در آن باعث جذب هزاران مسافر از اقصی نقاط جهان میشود. تمامی این نقاط مثبت باعث شده تا کشور گرجستان با 5 میلیون نفر جمعیت، در سال 2018، میزبان بیش از 8 میلیون نفر توریست و مسافر باشد.

معایب مهاجرت به این کشور چیست؟

حتی اگر قصد مهاجرت به آلمان، فرانسه و دیگر کشور های بزرگ را نیز داشته باشید، این مهاجرت شما در کنار مزایا، معایبی را نیز همراه خود دارد که بهتر است قبل از گرفتن تصمیم جدی، با آنها آشنا باشید.

از جمله معایب مهاجرت به گرجستان میتوان به نرخ بیکاری در این کشور اشاره کرد. گرجستان کشور ثروتمندی نیست. البته مطمئنا با سیاست های جدیدی که در دست اجرا توسط نهادی های دولتی آن است، در آینده شاهد اتفاقات اقتصادی خوبی در این کشور هستیم اما در هر حال در حالت عادی این کشور دارای بیکاران زیادی است و افزایش نرخ اتباع خارجی نیز باعث بیشتر شدن آمار افراد بیکار این کشور شده است.

بهتر است قبل از مهاجرت به گرجستان برای اشتغال خود فکری داشته باشید و به امید ظرفیت شغلی موجود به این کشور سفر نکنید.  یکی دیگر از معایبی که البته برای ایرانیان کمی ناراحت کننده است، این است که معاملات خودرو و ملک در این کشور با دلار انجام میشود. با توجه به کاهش ارزش پول ما در برابر دلار شاید این موضوع کمی برای ما ناخوشایند باشد.

در نهایت نیز جمعیت اندک این کشور باعث شده تا رشد معاملات آن به کندی پیش برود که البته استفاده از ظرفیت بالای دریافت مهاجر و همینطور توریست، میتواند راهکار این مشکل باشد.

شرایط مهاجرت به گرجستان

بعد از اینکه به خوبی با مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان آشنا شدید و توانستید تصمیم جدی خود را بگیرید، نوبت آن است که با شرایط سفر و مهاجرت به این کشور آشنا شوید. مهم ترین موضوع برای مهاجرت به گرجستان، دریافت اقامت است. در ادامه روش های دریافت اقامت را برای شما توضیح میدهیم:

 • مهاجرت به گرجستان از طریق کار

  اغلب ایرانیان برای مهاجرت به کشور گرجستان، به این روش روی می آورند. دلیل آن نیز این است که این روش مهاجرت به کمترین سرمایه نیاز دارد. اما موضوعی که در حال حاضر وجود دارد این است که نرخ بیکاران در این کشور بالاست و مطمئنا پیدا کردن کاری که بتوان از طریق آن اقامت و سپس شهروندی این کشور را دریافت کرد سخت است.

  البته اگر سرمایه کافی برای راه اندازی یک تجارت و حتی به کارگرفتن شهروندان گرج را داشته باشید، کار شما بسیار راحت تر است.

 • مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

  دانشگاه های گرجستان از چنان ارزش بالایی در جوامع بین المللی برخوردار نیستند اما در هر حال کیفیت بهتری از دانشگاه های ایرانی دارند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های عمومی گرجستان برای شهروندان این کشور رایگان است اما برای مهاجران با هزینه های مختلفی همراه است. این هزینه ها میتواند چیزی در حدود 300 تا 3000 دلار در سال باشد.

  این نکته را در نظر بگیرید که برای ادامه تحصیل در این کشور علاوه بر زبان انگلیسی، باید بر زبان گرجی نیز مسلط باشید (میتوانید در دوره های 130 ساعته ای که در دانشگاه های مذکور برگذار میشود شرکت کنید) با تحصیل در دانشگاه های گرجستان میتوانید از اقامت 6 ماهه تا یکساله برخوردار شده و سپس برای تمدید آن اقدام کنید.

 • مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

  بدون هیچ حرفی میتوان مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری را بهترین روش ممکن در میان دیگر راهکار ها دانست. سیاست اصلی این کشور نه جذب مهاجر بلکه جذب سرمایه است. از همین رو در صورتی که سرمایه کافی برای راه اندازی یک کسب و کار را داشته باشید، میتوانید به خوبی جایگاه خود و خانواده خود را در گرجستان محکم کرده و اقامتتان را نیز دریافت کنید.

  البته توجه داشته باشید که حداقل میزان سرمایه گذاری لازم، 300 هزار دلار آمریکا است. اما با توجه به اینکه گرجستان یکی از شاهراه های متصل کننده آسیا به اروپا است، میتوان سرمایه گذاری های مناسب و سود دهی در بخش های بنادر و توریسم آن داشت. در نهایت میتوان گفت سرمایه گذاری، یک راهکار مناسب برای مهاجرت خانوادگی به گرجستان است.

 • مهاجرت به گرجستان از طریق ازدواج

  مهاجرت به گرجستان از طریق ازدواج کمی با دردسر های خاص خودش همراه است. با توجه به سوء استفاده هایی که از این روش مهاجرتی برای دریافت اقامت در گذشته شده است، (ازدواج صوری) مقامات کشور گرجستان سختگیری های خود را بر روی این موضوع بیشتر کردند. در نهایت برای اینکه بتوانید اقامت خود را با استفاده از ازدواج در گرجستان تثبیت کنید در ابتدا باید تجرد خود را ثابت کنید. ازدواج ها در گرجستان به صورت جهانی ثبت میشود.

  از همین رو بررسی میشود که مبادا شما در حال حاضر با شخص دیگری در زندگی مشترک باشید.

 • مهاجرت به گرجستان از طریق پناهندگی

  بد ترین تصمیم ممکن برای مهاجرت به گرجستان، مهاجرت از طریق پناهندگی است. در ابتدا برای این نوع مهاجرت و دریافت اقامت نیاز به این دارید که نهاد های دولتی را در مورد خطرات موجود برای شما در صورت بازگشت به کشورتان قانع کنید. پس از آن نیز و در بهترین حالتی که درخواست پناهندگی شما مقبول واقع شود، هیچ تعهدی از سمت دولت برای شرایط زندگی شما وجود ندارد.

  اگر خوش شانس باشید میتواند در ماه هزینه ای را به عنوان کمک هزینه پناهجویی در این کشور دریافت کنید که مبلغ آن برابر با یک یا دو وعده غذا است (18 دلار) برای اسکان نیز میتوانید به کمپ های ساخته شده برای پناهجویان مراجعه کنید که البته در صورت وجود جای خالی میتوانید در آنجا مکانی برای استراحت پیدا کنید.

 • مهاجرت از طریق خرید ملک

  روش دیگر مهاجرت به کشور گرجستان، خرید ملک است! اگر توانایی خرید ملک با قیمت بیش از 35 هزار دلار آمریکا را داشته باشید، احتمال دریافت اقامت گرجستانبرای شما افزایش پیدا میکند. به این صورت که در ابتدا برای شما اقامت 6 ماه تا یکساله ثبت میشود و پس از آن برای تمدید دوباره، نیاز به یکسری شرایط و قوانین دارید و درصورتی که بتوانید 6 سال متوالی این اقامت را تمدید کنید، به یک شهروند گرجستان تبدیل شده و دیگر نگرانی خاصی برای شما وجود ندارد.

  برای خرید ملک جهت دریافت اقامت، میتوانید آزادانه یکی از انواع ملکِ تجاری، مسکونی و یا اداری را خریداری کنید. تنها نوع ملکی که در گرجستان اتباع خارجه حق خرید آن را ندارند و عملا نمیتوان از آن به عنوان یک بهانه مناسب مهاجرت استفاده کرد، ملک کشاورزی است.

  در نهایت نوع دیگری از دریافت اقامت گرجستان وجود دارد که مخصوص کودکان تازه متولد شده در این کشور است. به این صورت که اگر یکی از والدین این کودک در زمان تولد دارای شهروندی گرجستان باشد وی نیز میتواند اقامت و حتی شهروندی این کشور را دریافت کند.

کلام آخر

در آخر اگر هنوز هم در تصمیم گیری خود برای مهاجرت به گرجستان مردد هستید و نمیدانید که تصمیم درست چیست، بهتر است کمی روشن تر با شما در مورد این موضوع صحبت کنیم.

اگر شما هزینه های لازم جهت ساخت یک زندگی ایده آل در گرجستان را ندارید، به هیچ عنوان مهاجرت به این کشور تصمیم مناسبی نیست. بسیاری از ایرانی ها در ابتدا تصور میکنند که تنها مشکل پیش روی آنها، ورود به خاک این کشور و یا نهایتا دریافت اقامت آن است. اما باید بدانید در صورت فقر مالی به محض ورود به گرجستان با هزاران مشکل دیگر برخورد میکنید که به تنهایی نمیتوانید از پس حل هیچ کدام از آنها بربیایید.

پس بهتر است روش های مهاجرت از طریق پناهندگی، کارگری و ازدواج را انتخاب نکنید. در مقابل اگر سرمایه کافی برای ادامه زندگی در این کشور را در اختیار دارید، بهترین پیشنهاد موجود مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و پس از آن مهاجرت از طریق خرید ملک است. مطمئنا در این حالت میتوانید زندگی ایده آل خود را در این کشور زیبا به وجود بیاورید و حتی به دلیل وجود سرمایه مالی، از حمایت های دولت نیز بهره مند شوید. در آخر نیز پیشنهاد میکنیم برای اخذ تصمیم نهایی بهتر، با مشاوران ما در تماس باشید.

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان